top of page

TSUE: "dziki strajk" pracowników nie zwalnia przewoźnika lotniczego z obowiązku wypłaty od

  • http://www.rp.pl/Ubezpieczenia-i-odszkodowania/304
  • 8 lip 2018
  • 2 minut(y) czytania

Linie lotnicze mają obowiązek zrekompensować swoim pasażerom opóźnienia bądź odwołania lotów, które powstały wskutek strajków personelu pokładowego - wynika z wtorkowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Do tej pory wszelkiego rodzaju strajki lotnicze uznawano za nadzwyczajne okoliczności, które zwalniały linie lotnicze z obowiązku wypłaty odszkodowań. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nawet nielegalny i nieprzewidziany strajk pracowników linii lotniczej nie stanowi zdarzenia nadzwyczajnego. Przewoźnik musi wypłacić swoim pasażerom odszkodowania w wysokości nawet do 600 euro na osobę. Decyzja ta w znacznym stopniu wzmacnia europejskie prawo pasażerskie, a linie lotnicze będą teraz musiały stawić czoła fali roszczeń, ponieważ orzeczenie dotyczy również wszystkich wcześniejszych wydarzeń. Jedynym ograniczeniem jest tylko przedawnienie sprawy, które wynosi 3 lata – mówi Christian Nielsen, Dyrektor Działu Prawnego w AirHelp.

Wyrok zapadł na kanwie sprawy niemieckiego przewoźnika lotniczego TUIfly, który w 2016 r. niespodziewanie poinformował swoich pracowników o planach restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Zapowiedź ta doprowadziła do sytuacji, w której w okresie około tygodnia członkowie załogi zadeklarowali, w odpowiedzi na wezwanie wystosowane przez samych pracowników, niezdolność do pracy z powodu choroby.

Z powodu „dzikiego strajku" liczne loty zostały bądź odwołane, bądź odnotowały opóźnienia wynoszące w chwili lądowania co najmniej trzy godziny. Spółka odmówiła pasażerom wypłat odszkodowań z tytułu opóźnień.

Niemieckie sądy, do których wpłynęły powództwa o wypłatę odszkodowań od pasażerów, zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu z pytaniem, czy spontaniczna nieobecność znacznej części załogi w formie „dzikiego strajku", taka jak rozpatrywana w tych sprawach, mieści się w zakresie pojęcia „nadzwyczajnych okoliczności" z takim skutkiem, iż zwalnia przewoźnika lotniczego z ciążącego na nim obowiązku odszkodowania.

TSUE stwierdził, że „dziki strajk" załogi w następstwie niespodziewanej zapowiedzi restrukturyzacji przedsiębiorstwa nie stanowi „nadzwyczajnej okoliczności" pozwalającej przewoźnikowi lotniczemu na zwolnienie się z obowiązku odszkodowania w przypadku odwołania lub dużego opóźnienia lotu.

Co więcej, ryzyko wynikające ze skutków społecznych towarzyszących tego rodzaju środkom należy uznać za wpisujące się w ramy normalnego wykonywania działalności przewoźnika lotniczego.

Wyrok w sprawach połączonych C-195/17, od C-197/17 do C-203/17, C-226/17, C-228/17, C-254/17, C-274/17, C-275/17, od C-278/17 do C-286/17 i od C-290/17 do C-292/17 Helga Krüsemann i in. / TUIfly GmbH

 
 
 

Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square

Dopłaty do odszkodowań olsztyn, odkup szkód z OC i AC, odszkodowania olsztyn, dopłaty do szkód OC, odmowa odszkodowania, skody osobowe, zadośćuczynienie, odszkodowania Iława, odszkodowania Brodnica, odszkodowania ostróda, odszkodowania mikołajki, odszkodowania toruń, odszkodowania bydgoszcz, odszkodowania nowe miasto lubaskie, odszkodowania lubawa, odszkodowania olecko, odszkodowania ełk, odszkodowania suwałki, odszkodowania augustów, dopłaty do odszkodowania brodnica, dopłaty do odszkodowania iława,  dopłaty do odszkodowania ostróda,  dopłaty do odszkodowania ełk, dopłaty do odszkodowania bydgoszcz, dopłaty do odszkodowania  augustów, mdopłaty do odszkodowania mrągowo

firma odszkodowawcza, firmy odszkodowawcze, kancelarie odszkodowawcze

bottom of page