Odszkodowanie za krzywdy doznane na skutek błędu medycznego
- LEX CO
- 16 kwi 2019
- 2 minut(y) czytania
Z błędem medycznym spotykamy się zazwyczaj w przypadku niewłaściwego lub też lekkomyślnego działania lekarza, pielęgniarki bądź innej osoby wchodzącej w skład personelu medycznego szpitala lub placówki medycznej. W przypadku takim dochodzi do wyrządzenia krzywdy na zdrowiu lub życiu pacjenta, które utrudniają, uniemożliwiają a często ograniczają egzystencję poszkodowanego.

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jednolity: Dz. U. 2011 r. Nr 277 poz. 1634 z późn. zm.) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością.
Z punktu widzenia odpowiedzialności odszkodowawczej postać i stopień winy nie mają większego znaczenia. Lekarz ponosi odpowiedzialność za każdą winę cywilną, nawet najlżejszą. W przypadku niewłaściwego rozpoznania oraz wyboru sposobu leczenia, można zatem przypisać lekarzowi winę, która będzie skutkowała jego odpowiedzialnością odszkodowawczą wynikającą z przepisów kodeksu cywilnego.
Błąd medyczny jest zdarzeniem, które wywołało konkretną szkodę w ogólnym stanie zdrowia pacjenta. Zaniedbanie ze strony lekarza i personelu medycznego niestety zdarzają się i wywołują bardzo negatywne skutki na zdrowiu i a nawet życiu pacjent, często stanowiąc jego zagrożenie bądź bezpośrednią przyczynę śmierci. W takich sytuacjach każdy ma pełne prawo domagać się należnego odszkodowania oraz zadośćuczynienia.
Jeśli lekarz popełnił błąd, poszkodowany pacjent w przypadku doznania krzywdy na zdrowiu może zwrócić się z roszczeniem o:
odszkodowanie świadczenie, które ma na celu pokrycie wszelkich strat finansowych. Zakup specjalistycznego sprzętu, wydatki wynikające z konieczności zakupu leków, przeprowadzenia dodatkowego leczenia lub rehabilitacji, dostosowania miejsca zamieszkania do potrzeb poszkodowanego pacjenta. Straty to również utracony dochód, w związku z ograniczeniem lub uniemożliwieniem wykonywania pracy zawodowej.
rentaz tytułu niezdolności do pracy - przysługuje pacjentowi, który na skutek błędu lekarskiego stał się trwale lub długotrwale niezdolny do pracy.
renta na zwiększone potrzeby
Zadośćuczynienie , które ma na celu rekompensatę szkód o charakterze niematerialnym takich jak ból czy cierpienie., jest świadczeniem jednorazowym niezależnym od poniesionych strat materialnych
Poszkodowani pacjenci mają prawo do dochodzenia roszczeń za doznane krzywdy powstałe wskutek między innymi poprzez:
Niewłaściwą opiekę medyczną
Pomylenie zakresu zabiegu
Niezdiagnozowanie złamania,
Odmowy udzielenia świadczenia medycznego
Szkody powstałej przy porodzie
Niezdiagnozowanego nowotworu
Pozostawienie materiałów chirurgicznych w trakcie zabiegu operacyjnego
Podanie niewłaściwego leku
Zakażenie szpitalne
poparzenie pacjenta lampami naświetlającymi podczas radioterapii
zbyt późno przeprowadzona operacja
Opmerkingen