top of page

Nowe regulacje w sprawie poszkodowanych w wypadkach

  • Zdjęcie autora: LEX CO
    LEX CO
  • 4 paź 2019
  • 2 minut(y) czytania

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie ustawa z dnia 9 lipca 2019 roku szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej ustalonej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2006 r.

Dotyczy ona osób, które były poszkodowane przed 1 stycznia 2006 r. Obowiązywały wówczas zdecydowanie niższe niż obecnie sumy gwarancyjne, stąd w niektórych wypadkach ubezpieczyciele już zaprzestali wypłaty rent.

Zgodnie z decyzją ustawodawcy poszkodowani w wypadkach drogowych sprzed lat otrzymają renty, pomimo wyczerpania środków z OC sprawców. Wypłacającym świadczenia będzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Roszczenie o wypłatę renty przysługiwać ma za okresy przypadające po dniu wejścia w życie powyżej przywołanej ustawy.

Cieszę się z tej regulacji, bo nasza instytucja od wielu lat zabiegała o stworzenie mechanizmu, który pozwoli zapewnić poważnie poszkodowanym w wypadkach gwarancję wsparcia finansowego z ubezpieczenia OC komunikacyjnego czy OC rolnika pomimo wyczerpania sumy gwarancyjnej . Do 1 stycznia 2006 r. limity odpowiedzialność ubezpieczyciela były to znacznie niższe niż obecne. Dlatego problem wyczerpania sumy gwarancyjnej w poprzednich latach najczęściej dotykał osób, które poniosły szkodę w latach 90-tych. Wówczas sumy gwarancyjne były bardzo niskie, a uwarunkowania gospodarcze powodowały znaczy wzrost cen. Zauważyliśmy także, że problem ten dotknął też szeregu przeważnie młodych osób, które poniosły szkodę w okresie kiedy wysokość sumy wynosiła 350 tys. euro na każdego poszkodowanego w wypadku. Obecnie to 5,21 mln euro na zdarzenie, bez względu na liczbę poszkodowanych. Jest więc to ogromna różnica w stosunku do wcześniejszych okresów, stąd problem wymagał interwencji ustawodawcy – mówi Aleksander Daszewski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Z uwagi na to, że gwarancyjna co jakiś czas ulega podwyższeniu, ustawodawca przyjął, że górną granicą odpowiedzialności UFG będzie suma gwarancyjna obowiązująca w chwili skierowania do Funduszu roszczenia o wypłatę renty. Zasada ta obowiązuje jeżeli zakład ubezpieczeń nie jest zobowiązany do wypłaty renty na podstawie orzeczenia sądu ustalającego inną wysokość sumy gwarancyjnej niż ustalona w umowie ubezpieczenia OC. Ma to miejsce w przypadku podwyższenia sumy gwarancyjnej na drodze sądowej na podstawie art. 3571 kodeksu cywilnego, który umożliwia modyfikację istniejącego stosunku zobowiązaniowego.

Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square

Dopłaty do odszkodowań olsztyn, odkup szkód z OC i AC, odszkodowania olsztyn, dopłaty do szkód OC, odmowa odszkodowania, skody osobowe, zadośćuczynienie, odszkodowania Iława, odszkodowania Brodnica, odszkodowania ostróda, odszkodowania mikołajki, odszkodowania toruń, odszkodowania bydgoszcz, odszkodowania nowe miasto lubaskie, odszkodowania lubawa, odszkodowania olecko, odszkodowania ełk, odszkodowania suwałki, odszkodowania augustów, dopłaty do odszkodowania brodnica, dopłaty do odszkodowania iława,  dopłaty do odszkodowania ostróda,  dopłaty do odszkodowania ełk, dopłaty do odszkodowania bydgoszcz, dopłaty do odszkodowania  augustów, mdopłaty do odszkodowania mrągowo

firma odszkodowawcza, firmy odszkodowawcze, kancelarie odszkodowawcze

bottom of page