top of page

Proces likwidacji szkody, ile trwa?

Likwidacja szkody jest czynnością obejmujące ustalenie stanu faktycznego zdarzenia, zasadności roszczeń i wysokości odszkodowania. Termin, w którym zakład ubezpieczeń musi wypłacić świadczenie w całości lub przynajmniej w bezspornej części określają przepisy kodeksu cywilnego.

Zgłoszenie szkody

Czas zgłoszenia szkody liczy się od daty początkowej związaną z procesem rozpatrywania roszczenia i ma bardzo ważne znaczenie dla określenia terminu końcowego, związanego z postępowaniem likwidacyjnym ubezpieczyciela.

Po otrzymaniu zawiadomienia o zajściu zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową, zakład ubezpieczeń jest zobowiązany poinformować w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia ubezpieczającego lub ubezpieczonego o terminie oraz podjąć postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego zdarzenia, zasadności zgłoszonych roszczeń i wysokości świadczenia.

Ubezpieczyciel ma także obowiązek poinformować poszkodowanego jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia jego odpowiedzialności lub wysokości świadczenia, jeżeli jest to niezbędne do dalszego prowadzenia postępowania.

Wszystkie powyższe czynności w praktyce ubezpieczeniowej nazywane są likwidacją szkody (procesem, procedurą likwidacji szkód).

30 dni na wypłatę świadczenia

Zgodnie a art. 817 Kodeksu cywilnego w terminie 30 dni od dnia złożenia zawiadomienia o zdarzeniu zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłaty świadczenia lub też pisemnego powiadomienia osoby zgłaszającej o przyczynach niemożności zaspokojenia jej roszczeń w całości lub w części, a także wypłaty bezspornej części świadczenia, / Bezsporna cześć świadczenia jest to suma pieniężna której wysokość została dotychczas ustalona jako wysokość powstałej szkody.

Odsetki za zwłokę?

Wymieniony wyżej termin może oczywiście być skrócony, nie może być jednak wydłużony. Termin 30 dniowy jest terminem maksymalnym Powstrzymanie się lub zwłoka ubezpieczyciela w realizacji wypłaty świadczenia, czyni uzasadnionym zarzut nienależytego wykonania zobowiązania, co z kolei powoduje powstanie obowiązku naprawienia wynikłej z tego szkody, tj. zapłaty odsetek za zwłokę.

Stąd też, jeżeli ubezpieczyciel w sposób niezasadny opóźnia się z wypłatą odszkodowania poszkodowany może żądać odsetek ustawowych za czas opóźnienia na podstawie art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego. Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz. U. z dnia 12 grudnia 2008 r. nr 220, poz. 1434) wynoszą one 13 % w skali roku.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page